Paměť je cenný dar, o který je třeba pečovat. 

 

Dnes si plně uvědomuji, že paměť je cenný dar, o který je třeba pečovat. Nebylo to tak vždycky. Myslela jsem si, že je normální duševně pracovat do vysokého věku. Myslela jsem si, že je normální být v dobré mentální kondici. Myslela jsem si, že je normální  si pamatovat  a není potřeba se tím nějak zabývat.  

Začalo se to měnit ve chvíli, kdy jsem se poprvé setkala s termínem trénování paměti a absolvovala kurz pro trenéry paměti. Zde se hodně mluvilo  o Alzheimerově demenci a  pak jsem se ní setkávala, když jsem vedla lekce trénování paměti pro seniorskou populaci.

Bylo to ale něco, co se týkalo těch ostatních, a ne mě a mého života. Tedy, myslela jsem si, že se to netýká mého života. V té době už totiž kolem naší rodiny kroužila Alzheimerova demence, aniž jsme si to uvědomovali. Pokud je nemocný inteligentní, dokáže se maskovat hodně dlouho. Jednoho dne maska spadla. Téma  ne/paměti se pro mě stalo tématem osobním a životním. Takže když dnes říkám, že je paměť cenný dar, o který je třeba pečovat, není to fráze. Jsou to slova, která jsem si prožila a odbolela.

Všichni máme svoje babičky a dědečky, rodiče, všichni stárneme a i nám se může stát, že si nebudeme moci občas vzpomenout… Jde o to, tu chvíli co nejvíc oddálit. Trénování paměti je prevence u zdravých lidí. Pro ty, kteří už začínají mít s pamětí problémy, je to krásná aktivizace a příležitost něco dokázat.  U nemocných je to možnost, jak vykřesat jiskřičku světla tam, kde si myslíme, že už je jen tma

Téma trénování paměti se mě dotýkalo od první chvíle, kdy jsem zjistila, že něco takového existuje, a vždycky si mě přitáhlo zpět, když jsem se chtěla vzdálit. Věci se nedějí náhodně.

Myslím si, že není náhoda ani to, že dnes čtete tyto řádky.  Cítím potřebu se s Vámi podělit o to, co znám, co mám prožito, co vím, že funguje.  Proto tvořím tyto stránky, ebooky, cvičení a lekce.

Máte tak možnost dělat kroky na cestě ke své lepší paměti nebo pomoct na cestě od ne/paměti svému blízkému.  A máte výhodu, že jsem cestu už prošlápla před Vámi.

Jana Ondráčková 

 

Ebook zdarma

 

Jana Ondráčková - osobní rozvoj a trénování paměti - Brno, Litomyšl

 

 

Kontakt 

 

email@janaondrackova.cz

 

Ebook zdarma

 

Ebook Lepší paměť snadno a ZDARMA Jana Ondráčková