Žllutá je dobrá pro mozek

Pampelišky – žlutá je dobrá pro mozek

Jaro už klepe na dveře. Těším se, že bude teplo, bude svítit slunce a pokvetou pampelišky…

Jednou, když jsem byla na zahradě svých rodičů  a radovala se z jejich krásy,  jsem si ( zase) uvědomila, jak každý člověk žije ve svém vlastním vesmíru a vnímá svět kolem odlišně. V tomto případě šlo  o pampelišky.  Pro moji maminku jsou plnohodnotné rostliny jen ty, které sama zasadí,  a o kterých je přesvědčená, že patří na zahradu. Vše ostatní se řadí do kategorie PLEVEL a je potřeba to systematicky ničit.

V mém světě je zahrada kus přírody, kterou mohu považovat za součást svého domova. Nejlepší květiny jsou pro mě ty, které na zahradě byly dávno přede mnou. Miluji kopřivy a sedmikrásky a všechny možné „plevele“, které moc ráda ochutnávám a nenápadně přidávám do jídla i ostatním. A taky mám moc ráda pampelišky. Připadají mi jako sluníčka položená do trávy.

Když jsem tenkrát byla na zahradě u svých rodičů a jen potají obdivovala jejich krásu ( to abych zase nemusela poslouchat, že ta krása není krása), vzpomněla jsem si na povídku Roberta Fulghuma.

Pan Washington v ní systematicky ničí cokoliv, co není anglický trávník a v dobré víře, že všichni vidí svět stejně jako on, stříká herbicidy i na pampelišky na zahrádce pana Fulguma. A ten se zlobí, protože mu někdo zabil kytičky. Dva lidé, dva odlišné pohledy, dva odlišné světy. Stejně tak jako zahradní svět můj a mé maminky. Ale když lidi spojuje láska, je nakonec úplně jedno, jestli pampelišky pěstujete nebo hubíte. Důležité je mít se rádi a přijímat ty, které máme rádi, takové jací jsou. Někdy je to radost, někdy to může být dřina. Ale když to trénujeme, za nějakou dobu to půjde snadno, nebo aspoň snadněji než předtím.

Stejně tak, jako když si člověk procvičuje paměť, snadněji si časem zapamatuje to, co potřebuje. Trénovat paměť se dá mnoha způsoby a inspiraci pro trénování paměti můžeme najít všude kolem sebe. Třeba na zahradě plné pampelišek.

Víte o tom, že  žlutá barva  působí působí dobře na všechny naše smysly, intelekt a koncentraci. zlepšuje náladu a zvyšuje kreativitu ?

Pokud si rádi hrajete, podívejte se do cvičení a zkuste najít v některém z nich pampelišku.

Budu ráda, když mi dáte vědět, jestli se vám to povedlo.